Schudnúť a vyhnúť sa JOJO efektu? Ide to!

0
314
Food backgrounds: top view of a rustic wooden table filled with different types of food. At the center of the frame is a cutting board with beef steak and a salmon fillet and all around it is a large variety of food like fruits, vegetables, cheese, bread, eggs, legumes, olive oil and nuts. DSRL studio photo taken with Canon EOS 5D Mk II and Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Telephoto Zoom Lens

Tiež patríš medzi večné dietárky, ktoré zhodia, majú z toho chvíľu radosť a potom nastúpi JOJO efekt a môžeš zase začínať od začiatku? Čo tak raz schudnúť definitívne? Poradíme ti, ako na to.

„Jednoducho povedané – potom, čo človek schudne, dôjde k tomu, že počas krátkej doby zase priberie na váhu pôvodnú. A mnohokrát sa k tomu pridajú aj ďalšie kilá navyše,“ vysvetľuje princíp JOJO efektu výživová poradkyňa Ing. Hana Borkovcová. Tento strašiak všetkých, ktorí sa snažia o úbytok váhy, prichádza z mnohých rôznych dôvodov a môže mať veľmi negatívne dopady nielen na psychiku, ale aj na zdravie a telesnú kondíciu. Už pri zhadzovaní nadbytočných kíl by sme sa teda mali správať tak, aby sme sa mu vyhli a udržali si ideálnu váhu aj po ukončení celého chudnúceho procesu.
PREČO VÔBEC PRICHÁDZA?
Ako už asi správne tušíš, najčastejšou príčinou neslávne presláveného JOJO efektu sú radikálne diéty. Prečo? Pretože nie sú zostavené odborníkom a už vôbec nie na mieru, takže bývajú nutrične zle vyvážené. „Počiatočný efekt je síce okamžitý a kilá idú rýchlo dole, ale akonáhle sa človek začne vracať k obvyklému jedálničku, zhodené kilá sa skokovo vrátia späť,“ vysvetľuje Borkovcová a upozorňuje, že ďalším významným faktorom, ktorý JOJO efekt môže zapríčiniť, je stres. „Počas chudnutia môžu nastať situácie, keď sa na človeka zo všetkých strán navalia nečakané problémy. Motivácia strážiť si stravovacie návyky a hýbať sa zrazu pôjde bokom. Výsledkom je, že kilá opäť rýchlo stúpajú nahor.“ Ďalšími faktormi potom môže byť napríklad celkový zlý zdravotný stav alebo negatívny vplyv okolia. Určite si už zažila, že ťa pri chudnutí okolia veľmi nepodporilo, ba naopak, že ťa od neho dokonca odrádzalo. To je potom ľahké vrátiť sa k zlým návykom.

PREČO JE NEBEZPEČNÝ?
Vplyvy JOJO efektu sú výrazné, ako pre našu psychiku, pretože s ďalšou a ďalšou neúspešnou úpravou jedálnička podliehame pocitom menejcennosti a neschopnosti, ale má vplyv aj na celkové telesné zdravie. Veľké váhové výkyvy v krátkom časovom intervale sú pre telo obrovským šokom. Rýchle a opätovné nabratie tuku môže vo výsledku viesť k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, zvýšenému krvnému tlaku, zažívacím problémom alebo žlčníkovým záchvatom, môže pomôcť aj rozvinutie diabetu II. typu. Okrem zdravotných rizík JOJO efekt býva často sprevádzaný aj pocitom frustrácie zo zlyhania, posmechom okolia a absolútnou stratou motivácie.

AKO PROTI JOJO EFEKTU BOJOVAŤ?
Samozrejme neexistuje jeden zaručený postup, ale dôležité je postupovať pozvoľna, mať silnú vôľu a vydržať. Na dosiahnutie vysnívanej váhy bez obávaného JOJO efektu môže pomôcť aj dodržiavanie nasledujúcich bodov:
Dodržuj nové návyky v stravovaní. A keď na svojej ceste zaškriabaš, nevyčítaj si to, ale jednoducho pokračuj ďalej, ako by sa nič nestalo.
Aj po zhodení vytúžených kíl udržuj zdravé návyky tak, aby sa váha mohla stabilizovať.
Dodržuj zásady spánkovej hygieny a každý deň si dopraj kvalitný spánok, aby malo telo možnosť regenerovať a zrelaxovať sa.
Mysli aj na dostatok pohybu. V spojení so správnym stravovaním budeš zhadzovať kilá postupne a dlhodobo si tak zafixuješ správne návyky. Ideálne je vybrať si viac športových aktivít, ktoré ťa budú baviť, a tie pravidelne striedať.
Daj si pevné ciele. Nechci zmeniť len svoju váhu, ale celý svoj životný štýl, ktorý sa potom stane udržateľným aj z dlhodobého hľadiska.
Do jedálnička zaraď potraviny s nízkym energetickým obsahom, ktoré sú bohaté na vlákninu. Dôležité sú aj kvalitné zdroje bielkovín a tukov.
V neposlednom rade si dávaj pozor na psychickú rovnováhu a udržuj si pozitívne naladenie. To ťa bude ďalej motivovať v tvojom úsilí.
„Metabolizmus každého človeka sa líši, a preto neexistuje univerzálny návod, ako chudnúť a ako si váhu udržať. Pre úspech je zásadné stanoviť si dlhodobé ciele a zmeniť celkovo svoj prístup k stravovaniu a spôsobu života. Človek sa musí zamyslieť, kde pri chudnutí chybuje a čo by mohol zmeniť k lepšiemu,“ dodáva výživová poradkyňa programu Cambridge Weight Plan s tým, že skvelou motiváciou je tiež, pokiaľ človek nie je pri chudnutí sám.

Návšteva odborníka, výživového poradcu, ktorý človeka vykoná celou cestou zmeny stravovacích návykov a nového životného štýlu, môže byť jedine na prospech. „Odborník bude vždy stáť po vašom boku a dá vám cenné rady, ktoré nikde nevyčítate. Podľa špičkovej diagnostiky určí vhodný redukčný stravovací plán a pomôže s výberom pohybových aktivít.


Tip redakcie: Chcete si udržať štíhlu líniu? Vyskúšajte na večeru recepty na lahodné šaláty.


Předchozí článekSingle v štyridsiatich? 7 vecí, ktoré fakt riešiť nechceš
Další článekAko vyzerá ideálna partnerka podľa mužov?