Prvá otázka, čo ťa pri výbere dovolenky napadne je, či je v hoteli wi-fi. Inak nikam nejedeš. Byť v dnešnej dobe off-line sa takmer rovná byť mŕtva. Ale čo nám nonstop pripojenie prináša? Nestáva sa z pocitu slobody skôr otročina? Vypni internet aspoň na chvíľu, uvidíš, ako ti bude fajn.
V práci sem tam preklikávaš na svoj Facebook alebo surfuješ po internete, čo je kde nové. V električke každú chvíľu vyťahuješ šikovný telefón, či ti niečo počas tých pár minút, kedy si sa zasnene pozerala z okna, neuniklo? Kým ideš spať, pre istotu ešte skontroluješ tvoje obľúbené servery a prejdeš sociálne siete? Tak to pozor, stopni závislosť na internete skôr, než sa ešte viac rozbehne.
STAČÍ CHVÍLE DENNE BEZ PRIPOJENIA A BUDE TI LEPŠIE
Pokiaľ si na internete závislá, tak ťa nebudeme tlačiť do toho, aby si odišla na víkend do divočiny, kde fakt wi-fi nie je. Ale vyhraď si chvíle, kedy jednoducho vypneš mobil aj počítač a budeš si užívať všetko okolo. Tak schválne, keď si v kine, vypneš na celé dve hodiny telefón alebo tajne každú chvíľu štracháš v kabelke a schádzaš Facebook? Dokážeš pri káve s kamoškou nechať mobil vo vrecku alebo si ho položíš na stôl ešte skôr, ako si objednáš? Byť stále pripojená je trochu desivé, nie? Preto si zvoľ situáciu, kedy budeš aspoň chvíľu off-line.
DÁŠ CELÝ DEŇ OFF-LINE?
Pokiaľ si chceš od internetu naozaj oddýchnuť, vyskúšaj, či zvládneš byť celý deň bez pripojenia. Nie, nezbláznili sme sa a mnoho ľudí to už skúša, rovnako ako skúša celý február nepiť alebo sa muži celý november neholiť. Ako sú dni, kedy sa odporúča auto nechať doma, tak už sú aj dni, kedy sa odporúča zahodiť mobil a vyraziť von bez neho. Tým dňom je 6. februára, a volá sa Deň bez mobilných telefónov. Tiež vznikol aj Deň off-line, teda bez akéhokoľvek pripojenia, a spočíva v tom, že si určíš 24 hodín, počas ktorých sa na internet ani nepozrieš.
DIGITÁLNA ÚZKOSŤ – STRACH, ŽE NEBUDEŠ ON-LINE
Rovnako ako keď sa rozhodneš seknúť s fajčením, tak aj v tomto prípade môžeš mať absťák. Podľa odborníkov sa jedná o digitálnu úzkosť a pociťujú ju tí, čo sú na digitálnom svete závislí, a napriek tomu sa snažia byť nejaký čas off-line. Aby si úzkosť potlačila, pripomínaj si, čo za chvíle bez internetu získaš, a to treba čas pre rodinu, priatelia alebo tvoje koníčky. Nepotrebuješ predsa každých päť minút vedieť, ako sa majú ostatní a akú fotografiu práve zverejnili. Častou frustráciou, najmä u mladších ľudí, je pocit, že ich nemá nikto rád, keď majú málo lajkov pri príspevkoch, a preto musia znova a znova kontrolovať, či sa ich počet nenavýšil. Docela opruz, nie? Ak ťa majú priatelia radi, poznáš napríklad podľa toho, že ti zavolajú a pozvú ťa do kina. Na počte lajkov naozaj nezáleží.
Aby pre teba chvíle bez pripojenia boli prijateľnejšie, vyraz do prírody. Rozhodne je to lepšie ako do kaviarne, kde ťa svojim chytrým telefónom bude provokovať každý druhý hosť. A kde inde ako medzi stromami, na kopcoch, v horách či v krásnom zelenom údolí by si si chvíľa bez internetu mala užiť? Uvidíš, že zeleň a absencia pripojenia ťa upokojí a ty sa dostaneš do pohody.
ČO ZA TO? PRÍTOMNOSŤ
A čo z toho všetkého budeš mať? Začneš si konečne užívať prítomný okamih. Len sa rozhliadni okolo seba, čo všetko ti kvôli tomu prístroju, do ktorého stále pozeráš, uniká. A s tým môžeš spojiť aj to, že pre raz si nebudeš robiť ani selfie, ani fotiť rozkvitnuté stromy a tvoje deti, ako si to šinú na bicykli, ale budeš to prežívať bez toho, že by si to musela okamžite dať na sociálnu sieť, aby všetci vedeli, ako sa máš dobre. Docela oslobodzujúce pocit, čo hovoríš?